Inwestycje dworcowe – przebudowy, rozbudowy, czy wreszcie budowane zupełnie od zera nowe obiekty kolejowe – nabierają tempa. Najnowszą perełką, jaką może się pochwalić polskie kolejnictwo jest oddany właśnie do użytku po kompleksowym remoncie zabytkowy dworzec w Suszu w województwie warmińsko-mazurskim. Niewielkie, bo zaledwie pięciotysięczne miasteczko dysponuje dziś dworcem, który z jednej strony cieszy oko swą architekturą, o którą doskonale zadbano podczas generalnego remontu, z drugiej zaś – może stać się przykładem udanego wprowadzania nowoczesnych rozwiązań, które radykalnie podnoszą jego funkcjonalność i komfort użytkowania, nie niszcząc atmosfery miejsca, charakterystycznej dla niewielkiego pruskiego dworca z II połowy XIX wieku.
"Z kolei na trzeci z obszarów, za których implementację odpowiadał Everest5, składają się systemy automatyki budynku, które sterują wszelkimi funkcjami związanymi z codzienną eksploatacją dworca, zintegrowane w systemie BMS (Building Management System)."
Wszystkie instalacje niskoprądowe na terenie obiektu, a więc to, co sprawia, że w tym uroczym, 145-letnim budynku pojawił się duch nowoczesności, są dziełem spółki Everest5. Firma odpowiadała za instalację zaawansowanych systemów w trzech głównych obszarach. Pierwszy z nich to informacja pasażerska: elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów, system informacji głosowej, zegary - a więc to wszystko, co czyni korzystanie z dworca funkcjonalnym i bezproblemowym z punktu widzenia pasażera. Drugim z obszarów jest bezpieczeństwo, o które dba system sygnalizacji włamania i napadu, telewizja dozorowa i najważniejszy system PSIM (Physical Security Management System). Wśród udogodnień dla podróżnych związanych z tą kategorią, należy wymienić znajdujący się na peronie słupek SOS, który pozwala połączyć się z odpowiednimi służbami w przypadku sytuacji zagrożenia. Z kolei na trzeci z obszarów, za których implementację odpowiadał Everest5, składają się systemy automatyki budynku, które sterują wszelkimi funkcjami związanymi z codzienną eksploatacją dworca, zintegrowane w systemie BMS (Building Management System).
"Energooszczędne oświetlenie, sterowane automatycznie, pozwala zużywać znacznie mniej energii, a jednocześnie pozytywnie wpływa na estetykę, dzięki oświetleniu LED znajdującemu się na zewnątrz dworca, które w przyjemny sposób iluminuje bryłę tego zabytkowego budynku."
Warto podkreślić także, że po renowacji dworzec w Suszu stał się bardziej ekologiczny. Energooszczędne oświetlenie, sterowane automatycznie, pozwala zużywać znacznie mniej energii, a jednocześnie pozytywnie wpływa na estetykę, dzięki oświetleniu LED znajdującemu się na zewnątrz dworca, które w przyjemny sposób iluminuje bryłę tego zabytkowego budynku. Modernizacja dworca w Suszu jest trzecią w województwie warmińsko-mazurskim inwestycją w ramach Programu Inwestycji Dworcowych, a jednocześnie pierwszą w tym województwie inwestycją tego typu dotyczącą obiektu o charakterze zabytkowym. Dzięki niej, mała miejscowość leżąca przy linii kolejowej nr 9, łączącej Warszawę z Trójmiastem, może dziś pochwalić się dworcem, którego będzie mu zazdrościć niejedno duże miasto.