Muzeum Narodowe otwarte! Everest5 wykonał prace budowlane i nowoczesną wystawę na Zamku w Lublinie

Największe miasto wschodniej Polski od niedawna może pochwalić się instytucją kultury o randze państwowej. Muzeum Narodowe w Lublinie, do 2020 roku Muzeum Lubelskie, po uroczystym otwarciu z udziałem ministra kultury, otworzyło swe podwoje dla zwiedzających. Siedziba Muzeum, Zamek Królewski w Lublinie, swoją historią sięgający XII wieku należy do najbardziej charakterystycznych obiektów miasta. Jako siedziba Muzeum funkcjonuje od 1957 roku. Co ciekawe, od powstania listopadowego aż do czasów stalinowskich było tu więzienie. Dziś strażnicy pilnują już tylko, by zwiedzanie odbywało się bez naruszeń protokołu sanitarnego i oczywiście dbają o bezpieczeństwo bezcennych dzieł sztuki. A jest o co dbać, gdyż Lubelskie Muzeum ma w swojej kolekcji obecnie około 157 000 obiektów!

Wykonanie nowej ekspozycji było przedsięwzięciem o wielkiej skali i znacznym stopniu trudności. Wszelkie prace na terenie zabytkowego obiektu tej klasy muszą bowiem spełniać najwyższe standardy jakości, a efekt końcowy musi zachowywać równowagę pomiędzy wymaganiami konserwatorskimi, a funkcjonalnością nowoczesnej wystawy, obficie korzystającej ze współczesnych rozwiązań technologicznych i multimedialnej narracji. Nie do pomyślenia jest więc ani wyraźna ingerencja w wygląd zewnętrzny zabytku, ani też radykalne zmiany w wystroju wnętrz, które zakłócałyby ich oryginalną kompozycję. Jednocześnie prezentowana sztuka powinna znaleźć się w jak najbardziej współczesnym kontekście wystawienniczym, który w ostatnich latach mocno się zmienił. Jest to zatem wyzwanie o zupełnie innym charakterze niż budowa od podstaw ekspozycji w nowoczesnym gmachu, przeznaczonym z założenia na jej potrzeby.

"Finalnym efektem prac wykonanych przez Everest5 jest wystawa o powierzchni 2 240 metrów kwadratowych, na której wyeksponowano blisko 360 zabytkowych obiektów"

Finalnym efektem prac wykonanych przez Everest5 jest wystawa o powierzchni 2 240 metrów kwadratowych, na której wyeksponowano blisko 360 zabytkowych obiektów. Narracja muzeum została poszerzona o 30 stanowisk interaktywnych. Zarówno multimedia – monitory LCD, projektory ekspozycyjne, sprzęt nagłośnieniowy, jak i tradycyjne środki wystawiennicze, gabloty mobilne i stacjonarne, wśród których znalazło się aż 60 wielkogabarytowych ekspozytorów – zostały dostarczone przez Everest5. Warszawska spółka może się więc pochwalić kompleksową realizacją wystawy – od prac budowlanych, poprzez rozwiązania sprzętowe, aż po montaż i prace wykończeniowe. Rezultat tych działań został już doceniony przez licznych zwiedzających, którzy obejrzeli odnowioną ekspozycję Muzeum Narodowego w Lublinie od momentu jej otwarcia 6 marca.

"Jest to kolejna duża realizacja inwestycji o charakterze muzealnym w dorobku Everest5"

Prace na lubelskim zamku trwały dwa lata, choć, jak zaznacza Dyrektor Muzeum, dr. Katarzyna Mieczkowska, cały okres przygotowania tej ogromnej inwestycji zamknął się w pięcioletnim okresie. Budowa została sfinansowana ze środków Unii Europejskiej. Jest to kolejna duża realizacja inwestycji o charakterze muzealnym w dorobku Everest5. Wkrótce firmę czekają kolejne wyzwania tego typu, m.in. w niezwykle prestiżowym Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.